Image 01

Archive for January, 2008

Kom hem….

Thursday, January 31st, 2008

Saknar gör jag varje dag, men jag försöker intala mig att det blir mindre om jag sysselsätter mig med jobb, och annat. Jag har jobbat arslet av mig varje dag, börjat runt 7, slutat 7, alltså 12 timmars jobbande. Jag trivs på jobbet, jag är glad att jag gör det. Jag älskar den nya lokalen, jag tycker om mina arbetskamrater, så det är värt det!

 

Jag har ialf jobbat en massa och haft tankarna på annat, för att inte tänka på hur långt bort min sötis är, gah, om en vecka får jag träffa honom igen. Äntligen. :)

 

Hämtade ut paketet på posten idag, wiiie, jag är så nöjd, väskorna va skitsnygga och klockan bekväm. Så jag är super nöjd! :)

Dags för efterlängtad sömn nu…upp tidigt imorn o slita slita, tog med mig jobb hem idag, så jag har jobbat hemifrån lite ikväll. Sovdags.

Lånelöfte, I need!

Wednesday, January 30th, 2008

Jag måste ansöka om lånelöfte, kolla upp hur stor chans jag har att få ett innan jag har mitt fasta anställning. Nu har jag provanställning som kommer övergå till tillsvidareanställning sista april, men det känns så långt tills dess, och jag har redan börjat spana på lägenheter. Så jag ska kolla upp med bankerna, om mina chanser att få ta ett lån, kanske min chef kan intyga att jag kommer att ha den inkomst jag har idag, och fast anställning i framtiden. :) Ska prata med chefen imorn, får se va som händer! Jag borde inte ha några problem egetnligen, för jag har ett jobb, och inkomst inga andra lån, och ja snart har jag inte bilen heller, så jag har råd att betala hyra+ränta :) jag lovar!

Jag har ialf blivit intresserad av ett par lägenheter, bland annat i Solna då, som jag ska gå på visning och titta på!

Det är nice i Solna, i den nya lokalen, mysigt och trevligt att ha alla under samma tak! Inte för att jag har fått kontakt med allt för många från Söderkontoret, men det kommer det, med tiden!

 

Äntligen måndag snart!

Sunday, January 27th, 2008

Äntligen Måndag imorgon! Va jag har längtat! :) Jag har ju varit förkyld förra veckan och i samband med flytten så blev det att man va hemma torsdag, fredag. Ska jag vara ärlig så vill jag till jobbet!

Så imorgon ska jag inte åka gröna linjen till Stora Mossen, utan nu gäller först gröna till t-centralen sen blåa linjen till Västra skogen, och den nya lokalen! :)

DSC02661 

Ush, jag tror jag har bränt mig idag, solade i 20 min, men det va ju så länge sedan jag solade att det känns som om jag kokar :) Men jag tror det kommer att gå över imorgon :) brukar ju alltid det! Syns nog nedan! ;)

DSC02704

Lördag! Underbart!

Saturday, January 26th, 2008

Lördag betyder: VR,Ben & Jerry, samt en stor Citrusfrukt! Kolla in storleken!!!

DSC02676 

Dagens glada gärning, jag har färgat mitt hår!!

Här kommer ett kort från Före, alltså före färgningen. Tagen av M när vi va och åt på Max.. :)

006

Efter färgningen :

DSC02692DSC02686

DSC02687

DSC02691

Shopping, och fynd…

Wednesday, January 23rd, 2008

Jag har shoppat! Har köpt mig dessa underbart snygga väskor, samt denna klocka. :) Jag måste belöna mig själv för att jag slutat röka! Så det så! :)

Swarovskystenar är det man ser runt urtavlan.  Denna ska tydligen vara nästan "viktlös". PAK-SS12-WHITE_3 

PAK-SS12-WHITE

NA_703

MO_M2867-F931-BROWN

MO_M2867-F931-BROWN_1

NA-2365-WHITE_1

NA-2365-WHITE_2 

Nå ja va tycks? :)

Technorati-taggar: ,,

Loooove my 2gb RAM!

Monday, January 21st, 2008

Min dator går som en dröm nu, vilken skillnad, och jag som kom in på Data Prince idag, och kände mig som ett UFO, jag menar, jag var den enda tjejen i butiken, förutom henne som stod i kassan och tog emot betalt.

Förövrigt var det bara karlar som stod och undrade om en massa strömtillförsel till moderkort, grafikkort och gud vet vad. Mina gymnasiestudier på Teknikprogrammet lönade sig kan man påstå, jag kunde förklara utan problem vad det är jag sökte efter, va jag har för modell på min dator, samt att jag minsann kopplade in allt alldeles själv! Det sitter i, fastän det var några år sedan man fick gräva i en dator på lektionstid.

Att det aldrig slutar göra ont, jag börjar starkt irritera mig över att det ska va så himla jobbigt att sluta röka, jag menar själva suget efter cigaretterna är som bortblåst, trots att jag bara hållt mig rökfri sen i fredags, men den här hostan jag har fått, är bara för mycket. En arbetskamrat förklarade att det kommer kännas som om man blir förkyld, och helt matt i kroppen den första tiden. Jotack, jag har upplevt känslan hela dagen idag. Har till och med fått feber, eller okej, jag hade 37,5 när jag mätte. Men för mig som får 38 som högst innan jag börjar yra är 37,5 ganska högt. Får hoppas jag vaknar någorlunda återhämtad imorgon.

Här rinner det ur mig som ur en hink idag märker jag, fy farao va jag har behov av att prata med min pojkvän. Han är långt borta i Thailand, på andra sidan av jordklotet, och sover förmodligen, så jag har inte haft möjligheten att prata ut på flera dagar. Han är min favvo lyssnare, eller han försöker vara ialf! Och honom kan man berätta allt för, och plötsligt måste man begränsa sig till ett par sms, eller ett mail eller två. Omöjligt!

Slutar!

Sunday, January 20th, 2008

Jag slutar åter igen med ciggen! Hade bestämt mig för det ganska många månader i förväg, jag har läst att man ska förbereda hjärnan rätt länge på förändring och det gjorde jag. Ställde ett datum lite längre fram att jag skulle sluta fredagen den 18 jan. Vilket jag nu även har gjort. Vaknade på fredag morgon, tog en nikotin sugtablett, och fortsatt med min dag. Kan inte påstå att jag har jätte sug efter cigg, men jag känner av det lite då och då. Så fort jag gör det, tar jag en nikotintablett. Och det hjälper! Har dock börjat hosta som en galning, det lixom kliar i halsen, och jag torrhostar då och då. När jag gick hem från Skanstull idag, kände jag hur det va jobbigt att andas, typ som om man försöker hosta upp allt som är där i lungorna.

Sjukt att man inte känner något när man röker, men så fort man slutar, så känner man hur allt börjar förändras i kroppen.

Det kommer inte bli lätt men det ska gå! Jag har en morot också, som motiverar mig till 100%! :) Men,så klart, så gör jag detta för min hälsas skull, jag vill inte dö ung!

Dags för sömn! Ny arbetsvecka börjar om några timmar…

 

Saknar min sötis…hoppas han har det underbart i värmen…

Dagens gång…

Monday, January 14th, 2008

Jaha måndagen är snart över, blir väl så med hela veckan. Planerar att komma till Sundsvall på fredag och vara där över helgen. Blir roligt att träffa mor o far som jag inte sett på så länge. Längtar till att få prata med dom en massa, och berätta om hur jag har det här.

Sötisen åker på fredag och det känns lite jobbigt. Hela 3 veckor i Thailand! Men han kommer att ha massa roligt. Och jag kommer att jobba jobba och jobba så det måste bara gå snabbt. Ska försöka spendera lite tid med mina kompisar här i storstaden. Känns som om jag inte haft tid att spendera någon tid med några som jag känner här i och med att jag jobbar, och försöker träffa T så ofta jag har tid.

Ska jag vara ärlig så har jag inte mycket att skriva om här i bloggen. Lite tråkigt tycker jag.

Hittade förresten ett program på nätet som streamar en massa serier från USA, snacka om glädje, man kan titta i timmar på alla möjliga serier och program.  Vem behöver tv, när det finns sånna program?

 

Technorati-taggar: ,,,,

Arbetsmyran

Wednesday, January 9th, 2008

Jag har blivit en arbetsmyra, en som lever på sitt jobb. Jag spenderar sannerligen inte all min tid på jobbet, men mesta delen av mina vardagar i varje fall. Dagarna går otroligt snabbt på jobbet, jag trivs med mina arbetsuppgifter och arbetskamraterna i min närhet.

Årsbokslutet är bakom mig nu, jag är färdig med det som skulle göras, imorgon ska revisorerna komma och kontrollera att vi gjort allt korrekt. Sedan väntar flytten! Flytten till Solna, vi ska börja packa våra kontorsgrejer runt den 22-23 januari. Vi ser alla fram emot flytten. 

Förra helgen va jag och sötisen på Cosmonova och tittade på en IMAX film, Deep Sea, den va mycket cool. Kändes som om man simmade bland fiskarna. Mycket stor bildskärm minst sagt.

Han ska förresten iväg snart, till Thailand i 3 veckor. Kommer att bli tomt utan honom här. Kommer att sakna honom en massa. Lär komma tillbaka brun och utvilad. :) Fuskis där. Medans jag ska jobba och jobba. Så jag vet att dessa veckor kommer att gå snabbt.

Dags för efterlängtad sömn nu. Så jag vaknar pigg imorgon, sov dåligt inatt, låg länge och vred mig i sängen.

 

Technorati-taggar: ,,,,

Slutet gott…2007

Tuesday, January 1st, 2008

2007 är över och 2008 har intågat allas liv. Jag tycker som alla andra åren, att det alltid är spännande så här i början av ett år, man undrar hur saker och ting kommer att se ut i slutet av året, samt att det är roligt att tänka tillbaka på året som varit och hur allt slutade där.

År 2007 har vart väldigt blandat år för mig, början på året handlade mest om högt tempo och stress, med alla tentor, c-uppsatsen och annat. Sommaren var lugn och det hände inte så värst mycket mer än att jag åkte till Vitryssland. Hösten va väl den mest generösa delen av 2007, jag tog examen, fick ett jobb, flyttade till stockholm, och träffade T. Mycket har hänt under 2007, som på något sätt har vart ett år av avslut och nystarter.

 

Här kommer några bilder av min Paris resa, ett underbart avslut på det här året!

DSC02530 DSC02534 DSC02627

DSC02608 DSC02571

 

GOTT NYTT ÅR TILL ER ALLA SOM LÄSER MIN BLOGG!

Technorati-taggar: ,,,,,