Archive for September, 2008
Friday, September 26th, 2008
Lilla jag tänkte återuppta en av mina gamla hobbys, spela gitarr. Och det tänkte jag återuptpa med att köpa mig själv en ganska billig och inte alls så avancerad elgitarr som jag ska börja spela på. Det kan nog bli ritkgit roligt det tror jag. Så idag efter jobbet ska jag och älsklingen gå och titta om vi kan hitta något roligt för mig. Annars om jag inte hittar just idag ska jag spåna vidare och kanske inhandla en från nätet. Finns ju en del att välja på…
Hoppas självklart på att jag ska komma hem med en sån som jag visar ovan… Men vi får väl se
Annars blir det underbar middag med älsklingen…och mys framför tvn ikväll. Till middag kommer det att serveras ungsbakad potatis, med skagenröra och hackad rödlök m.m. Så gott! Längtar redan!
Posted in Teknik & prylar | No Comments »
Friday, September 26th, 2008
Katy Perry -One of the Boys
En skiva som jag skulle vilja rekomendera till alla. Jag gillar verkligen hennes stil. Hon vågar sjunga om sådant som är lite förbjudet. Låtar med lite annorlunda sound
än vad man är van vid. Hon sjunger om hur det är att vara pojkflicka (One of the Boys), om hur det är att ha en kille som
sminkar sig och lägger massa tid på sig själv som hon kallar Gay, hur det är att vakna i Las Vegas och vara bakis med en ring på fingret, hur hon kysst en tjej osv.. Helt enkelt sköna texter, i kombination med en behaglig röst att lyssna på.
Så denna vill jag ge
4 av 5 betyg till.

Lifehouse – Who we are
Dessa grabbar har jag lyssnat på i många år. Rockiga grabbar som sjunger om kärlek, känslor och en massa andra saker. Sångaren i bandet har en otroligt skön stämma som får
en att smälta. Och låtar som Broken’, Dissarey, Storm och klassiska You and Me får en att bli aldeles varm inombords. Tycker det är en otroligt bra skiva, med låtar som fastnar hos en mycket snabbt. Så jag vill rekomendera den till alla som läser
Betyget blir även på denna 4 av 5
Posted in Diverse | No Comments »
Monday, September 22nd, 2008
Ibland blir jag lite irriterad på mig själv, för hur jag beter mig mot mina närmaste.
Som till exempel min älskling. Jag lixom blivit så bekväm av mig att jag glömmer bort att visa uppskattning, till den enda som är vid min sida var dag. Det känns lite jobbigt, när man får det utpekat. Men sådan är sanningen. Jag är dålig på att säga va jag känner, och va jag tycker när det kommer till personliga saker som kärlek. Det lixom känns som om det är så självklart att jag inte behöver säga det varje gång. Att jag är glad att jag har honom, och att jag är lycklig. Istället pratar jag om sådant som är mindre bra, eller sådant jag är rädd för osv. Vilket är dumt. Så jag ska försöka bättra mig på den biten, och visa lite mer uppskattning.
Posted in Funderingar | No Comments »
Sunday, September 21st, 2008
Alisa har skrivit i sin blogg att : Sägs att hur ens mobil ser ut och vad den innehåller säger mycket om mobilens ägare så jag tänkte starta en liten utmaning till er där ute. Den går helt enkelt ut på att ge ut information om ens mobil och dess innehåll.
Mobilmärke: Iphone 3G
Kamera: Japp, 2 megapixelkamera
Minnes kapacitet: 16 GB
Mobil tema: Finns inga teman på Iphonen ännu
Ringsignal: Marimba – Iphone ringsignal
Kontakt ringsignal: Nej inte ännu
Medelande signal: ett vanligt pip
Bilder: Har tagit en del med Iphonen, samt sådant jag sparat från nätet
Bakgrundsbild: Tills imorse hade jag en bild på min älskling när han åkte wakeboard i sommar
Men nu fick min söta kusin Kiril ta över…gullig liten bebis.
Skärmsläckare: Finns ingen i Iphonen
Posted in Vardagsbetraktelser | No Comments »
Sunday, September 21st, 2008
Fick den här utmaningen av Ankan. So, here it goes!
5 saker i min frys:
- Frysta grönsaker
- Kycklingklubbor
- Kycklingfilé
- Fläskkarré
- Fisk
5 saker i min garderob:
- Klänningar
- Tröjor
- Skjortor
- Väskor
- Finskor
5 saker i min bil: (Thomas bil)
- Gamla CD skivor
- Kartor
- Mynt
- Thomas dykflaskor
- Gammal klocka
5 saker i min handväska:
- Iphone 3G + jobbtelefonen
- Hemnycklar, samt jobb nuddis
- Plånboken
- Almenackan
- Digitalkameran
5 personer jag utmanar
- Marie
- Linda
- Micke
- Sara
- Kommer inte på någon annan som inte gjort denna som har blogg
Posted in Tävlingar | No Comments »
Thursday, September 18th, 2008
Nå ja jag tänkte jag kunde lägga ut några rader om några filmer som jag sett på senaste tiden.

Denna såg jag för några dagar sedan. Efter att ha sett filmens trailer blev jag
sugen att se denna. Så jag tittade på den för några dagar sedan, när jag låg hemma sjuk.
Börjar lite som Matrix, en kille som känner att hans liv suger, han har en tjej som ligger
med hans kollega, ett jobb som han avskyr, och en lägenhet som ser ut som ett bombnedslag.
Och allt vänder när Brödarskapet kommer in i hans liv och vänder hans värld upp och ner.
Fullspäckat med action, och skjutscener. Massor av fiction om man frågar mig. Inget i filmen
är direkt trovärdigt med hela det här brödarskapet. Dessa människor har alltså speciella förmågor.
Filmen var spännande, och underhållande, fram tills den spårade ur. Kunde lika gärna avslutat den
i mitten någonstans, där den fortfarande va sevärd, men sedan krånglade dom till hela filmen
med onödig vändning och det förstörde hela helheten nå drastiskt. Så mitt betyg blir 3/5.
Skulle nästan kunna ge den bara 2/5 på grund av att den spårade ur, men eftersom jag gillar
sånna action filmer med mycket fiction, så blir det en svag 3a.
Och jag anser väl att det är en okej rulle att slösa 1h 40 min på eller ngt sådant.

Kung Fu Panda
En film att skratta åt tycker jag. Den va väl gullig och lite så där som alla DreamWorksfilmer.
En tjock Panda, som drömmer om att bli en Kung Fu fighter, men som jobbar på sitt fars
restaurang med att laga nudelsoppa, och servera den. Av en slump råkar han bli utvald
till nästa drakkämpe eller hur det nu skulle översättas. Och börjar sin utbildning, som inte är så enkel
när ingen tror på dig. Men filmens budskap är väl att kämpa även fast inte allt går som du vill.
Denna får också 3/5, den va inte wow, men stundtals rolig, och underhållande.

Step Up 2 The Streets
Denna klassiska dansfilm börjar som många andra filmer, med en klassisk historia
om att en person (i detta fall tjej) dansar med sina vänner, hamnar i knipa, och med
hjälp av dans gör allt bättre. Alltså tjejen hamnar i knipa med sin foster mamma,
blir hotad att skickas till Texas eller något, men får en chans, på en dansskola där hon
skärper sig och gör bra i från sig. Samtidigt ska det tävlas i street dance med andra
gäng från olika delar av stan. Så det dras ihop ett gäng från skolan som ska göra en uppvisning
och dansa mot alla rutinerade streetdance folk på gatan. Jag tycker denna var för förutsägbar.
Jag älskar alla danscener, men, jag har sett liknande förr. Det blir bara som att tugga på ett gammalt tuggumi.
Storyn skulle kunna varit mer originell, men antar att det kanske blir svårt, när filmen ska handla så mycket
om dans, och så vidare. Så jag har svårt att sätta betyg på denna, den är bra men inte tillräckligt bra.
Dansandet får helt klart 5/5 men, självaste filmen får en 2,5/5 av mig.
Posted in Diverse | No Comments »
Wednesday, September 17th, 2008
Vacker sång. Mylie Cyrus med Bottom Of The Ocean från albumet Breakout
Posted in Vardagsbetraktelser | No Comments »
Tuesday, September 16th, 2008
Nu är det dags att bitcha om en ny sak… Har ni sett priserna på SJ biljetter till Sundsvall?! Eller inte nödvändigtvis bara S-vall är väl så var man än vill åka. Va fasiken har hänt med att vi ska vara det miljövänliga valet, och jadda jadda jadda? 1400 KR tur och retur till Sundsvall? SÄG ATT DOM SKÄMTAR!
Det är ju oacceptabelt. Varför är det ingen som börjat protestera?! Sätta ner foten!? Shit, jag vägrar betala 1400 kr, för att ensam åka upp till Sundsvall och vara där i 2 dagar. Nix, tack men nej tack. Ska man behöva bila upp? Jag menar i en bil är man ialf flera, och man kan ta med sig grejer hem osv. Men det lär inte ens kosta 1400 som med tåget. Nej du, jag är riktigt sur över detta nu. SÄNK PRISERNA SJ! BOJKOTTA SJ TILLS DESS!
Posted in Funderingar | No Comments »
Monday, September 15th, 2008
Hey alla, jag har inte uppdaterat något på många dagar nu för det enda jag har gjort dom här dagarna är att legat i sängen/soffan och sovit eller feberyrat! Ja, jag har verkligen åkt dit på en rejäl förkylning. Sist verkar det som om den inte bröt ut helt. Men denna gång var det dags för hela baletten. Febern gick upp till 39,5 och jag kokade. Älskligen har tagit hand om mig, med théer och mackor, och soppor mm. Jag hoppasdes kunna gå till jobbet idag, men det va uteslutet. Är mycket bättre idag, men jag mår fortfarande inte 100. Har lyckats hålla febern i shack idag, men bara med hjälp av medicin. Men förhoppningsvis kan jag gå till jobbet imorgon. Jag vill verkligen vara okej till imorgon. Något som stör mig mest med min förskylning är ju att jag alltid svettas så enormt när febern sjunker. Hela natten inatt badade jag i svettningar på grund av febern. Bytte kläder säkert 4 ggr innan det va dags att kliva upp runt 12 imorse. That’s sick! Nu hoppas jag att jag ska bli bra igen, så jag kan börja träna nästa vecka.
Posted in Vardagsbetraktelser | No Comments »
Friday, September 12th, 2008
Hittade denna underbara sida idag, som jag blev mycket glad över att se. Media Now är en sida där man kan köpa filmer, ljudböcker och annat helt lagligt, och ladda ner det till sin pc. Det är ju jätte smidigt och bra! Så jag tyckte att det får vara mitt dagens tips!
Kommer att gå in hemma och prova några av titlarna som går att köpa. Verkligen roligt att det börjar dyka upp sånna sidor. Bilden är tagen från Media Nows hemsida. Så gå nu in och titta om du hittar något du gillar!
Posted in Teknik & prylar | No Comments »